OnkoRejs Granicami Polski 2019

OnkoRejs Granicami Polski wyruszy po raz czwarty

 

Od 23 do 29 czerwca 2019 r.  prawie 200 osób pokona łącznie blisko 1500 km, by pokazać,
że nawet z rakiem można i trzeba żyć pięknie i aktywnie. Uczestnicy IV OnkoRejsu Granicami Polski podczas marszu będą organizować spotkania profilaktyczne, by nakłonić do badań jak najwięcej osób i dać nadzieję tym, którzy usłyszeli już diagnozę.

 

Onkorejs Granicami Polski jest ogólnopolskim marszem dla osób chorych onkologicznie oraz wspierających ich osób zdrowych. Projekt polega na przygotowaniu i organizacji 7-dniowego marszu, który obejmie piesze trasy wzdłuż granic Polski, każda ponad 100-km. Na trasy wyjdą grupy od 5 do 10 osób, którymi opiekować się będą koordynatorzy regionalni – wolontariusze, którzy są osobami onkologicznymi lub ich bliskimi. Celem marszu jest aktywizacja osób, które dotknęła choroba nowotworowa, a także ich bliskich.

– Chcemy pomóc im uwierzyć, że rak to nie wyrok, a także nagłośnić wagę badań profilaktycznych – mówi Magdalena Lesiewicz, Prezes Zarządu Fundacji OnkoRejs – Wybieram Życie.

Na każdym etapie realizacji projektu włączeni są chorzy po lub w trakcie przejść onkologicznych oraz ich bliscy. Co ważne, w trakcie marszu będą organizowane spotkania profilaktyczne. Jest szansa, że dzięki temu wielu ludzi zbada się i uratuje swoje zdrowie i życie – podkreśla Magdalena Lesiewicz.

Marsz w 2019 roku obejmie 14 tras. Na każdej trasie maszerować będą grupy około 10 osobowe. Każdą trasą opiekować się będą koordynatorzy tras – wolontariusze Fundacji Onkorejs Wybieram Życie, którzy są również osobami onkologicznymi lub ich bliskimi. Ale organizacja tego projektu będzie możliwa tylko dzięki wspólnej pracy wszystkich uczestników marszów oraz dzięki pomocy lokalnych społeczności, samorządów, którzy wspierają piechurów.

Organizatorem IV Onkorejsu Granicami Polski jest Fundacja Onkorejs– Wybieram Życie, wokół której powstała cała społeczność wspierająca uczestników Onkorejsów. Załoganci, piechurzy – osoby po przejściach nowotworowych – wspólnie prowadzą stronę internetową www.onkorejs.pl, stronę www.facebook.pl/onkorejs, organizują wiele inicjatyw. Dzięki pracy na rzecz wspierania innych chorych, popularyzacji badań profilaktycznych, szukania sponsorów, współpracy z mediami następuje ich aktywizacja. Osoby chore czytające historie uczestników rejsów, wspierające ich i angażujące się w ich działalność, widzą, że osoby chore też mogą realizować duże i małe wyzwania, że mogą żyć normalnie i cieszyć się życiem.

 

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/OnkoRejs/

www.onkorejs.pl

 

Trasy, które wyruszą w marszu w 2019 roku

 

  • Kołobrzeg, Międzyzdroje, Świnoujście – 108 km
  • Jastrzębia Góra, Łeba, Ustka – 108 km
  • Jastrzębia Góra, Hel, Władysławowo, Puck, Rewa – 106 km
  • Krynica Morska, Kąty Rybackie, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rewa – 102 km
  • Krynica Morska, Braniewo – 91 km
  • Białowieża, Bobrowniki, Sokółka – 100 km
  • Białowieża, Czeremcha, Niemirów, Janów Podlaski – 104 km
  • Ustrzyki Górne, Ustrzyki Dolne, Arłamów, Przemyśl – 102 km
  • Ustrzyki Górne, Barwinek – 107 km
  • Zawoja, Lipnica Wlk, Chyżne, Chochołów, Zakopane, Jurgów – 93 km
  • Bielice, Śnieżnik, Bystrzyca Kłodzka, Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój – 109 km
  • Police, Szczecin, Goleniów, Wolin, Świnoujście – 115 km

 

  • Specjalna trasa białymi plamami diagnostyki raka jelita w woj pomorskim – 150 km
  • Specjalna trasa białymi plamami diagnostyki raka szyjki macicy w woj pomorskim – 150 km