Marsz białymi plamami – profilaktyka raka szyjki macicy

 

OD 21 DO 30 SIERPNIA 2020 r. 10 OSÓB, KTÓRYM NIE JEST OBCE SŁOWO RAK, POKONA TRASĘ OKOŁO 180 KILOMETRÓW Z  KOŚCIERZYNY DO KARTUZ

Marsz ma na celu zwiększenie świadomości odnośnie skuteczności i potrzeby wykonywania badań cytologicznych. Rak szyjki macicy jest obecnie szóstym pod względem zachorowań nowotworem
u kobiet w Polsce, a ponieważ choroba jest wykrywana zbyt późno, umieralność jest w naszym kraju
o 70 % wyższa niż przeciętna dla krajów UE. Dlatego niezbędna jest edukacja w tym temacie, szczególnie wśród kobiet 25-59 lat, które są aktywne zawodowo oraz kobiet, które nigdy nie skorzystały z takiego badania. Dziewczyny chcą też podkreślać wagę innych badań profilaktycznych oraz dawać nadzieję chorym, którzy już usłyszeli diagnozę.

Planowana trasa raka szyjki macicy

Kościerzyna –  Chmielno – Gowidlino – Ostrów Mausz – Wąglikowice  –  Równe –  Wdzydze Kiszewskie – Przywidz – Kartuzy

Podczas spotkań edukacyjnych specjaliści będą zachęcać mieszkanki danych miejscowości do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych, walcząc o coraz większą świadomość kobiet w kwestii wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań cytologicznych. Ponadto, uczestniczki marszu opowiedzą o własnych doświadczeniach związanych z chorobą onkologiczną oraz o swojej walce o zdrowie i życie. Dodatkowo, uczestnicy spotkań będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji onkologicznych.

Marsz jest organizowany w ramach projektu „Marsz Białymi Plamami dostępu do diagnostyki raka szyjki macicy”, który wpisuje się w ogólnopolską akcje Fundacji OnkoRejs-Wybieram Życie – „OnkoRejs Granicami Polski”

Marsz jest częścią projektu, którego beneficjentem jest Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., której właścicielem jest Województwo Pomorskie. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach Regionalnego Programu operacyjnego dla Województwa pomorskiego na lata 2014-2020.

Prezes Fundacji OnkoRejs –Wybieram Życie

Magdalena Lesiewicz , Tel 502 080 598

Koordynator marszu raka szyjki macicy

Magdalena Zielińska tel. 602 788 664 email: profilaktykarakaszyjki@onkorejs.pl

Osoba odpowiedzialna za realizację spotkań edukacyjnych:

Iwona Modrzejewska e:mail: edukacjarakszyjki@onkorejs.pl

Zgłoś się na marsz przesyłając poniższe dokumenty na profilaktykarakaszyjki@onkorejs.pl

Regulamin Marszu

Formularz zgłoszeniowy

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych