Od 24 do 30 czerwca 2018 prawie 200 osób pokona łącznie blisko 2000 km, by pokazać, że nawet z rakiem można i trzeba żyć pięknie i aktywnie. Uczestnicy marszów zorganizują w Polsce około 30 spotkań profilaktycznych, by nakłonić do badań jak najwięcej osób i dać nadzieję tym, którzy usłyszeli już diagnozę.
OnkoRejs Granicami Polski jest ogólnopolskim marszem dla osób chorych onkologicznie oraz wspierających ich osób zdrowych. Powstał po to, by aktywizować osoby chore i pokazać im, że rak to nie wyrok i że każdy powinien mieć marzenia i je spełniać oraz po to, by nagłośnić wagę badań profilaktycznych i pokazać, że nieważne, ile ma się lat, jaki ma się status społeczny, ile się zarabia, gdzie się mieszka; rak może dotknąć każdego z nas. Projekt zdejmuje też stygmaty, jakimi obciążona jest choroba onkologiczna. Pokazuje, że raka można wyleczyć i mimo choroby można żyć normalnie korzystając z życia, pracując, podróżując, działając na rzecz innych. Że nie trzeba leżeć w łóżku czekając na śmierć, ale można zrobić dla siebie i dla innych wiele dobrego.
Marsz w 2018 roku obejmie on 16 tras. Na każdej trasie maszerować będą grupy około 10 osobowe. Każdą trasą opiekować się będą koordynatorzy tras – wolontariusze Fundacji Onkorejs Wybieram Życie, którzy są również osobami onkologicznymi lub ich bliskimi.
Trasy, które wyruszą w marszu w 2018 roku
-
Kołobrzeg, Międzyzdroje, Świnoujście - 108 km
-
Kołobrzeg, Mielno, Darłowo, Ustka - 110 km
-
Jastrzębia Góra, Łeba, Ustka - 108 km
-
Jastrzębia Góra, Hel, Władysławowo, Puck, Rewa – 106 km
-
Krynica Morska, Kąty Rybackie, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rewa 102 km
-
Krynica Morska, Braniewo - 109 km
-
Dusznica, Stankuny, Gołdap - 104 km
-
Białowieża, Bobrowniki, Sokółka - 100 km
-
Białowieża, Czeremcha, Niemirów, Janów Podlaski - 104 km
-
Muszyna, Szczawnica, Niedzica, Jurgów - 90 km
-
Zawoja, Lipnica Wlk, Chyżne, Chochołów, Zakopane, Jurgów - 93 km
-
Zawoja, Korbielów, Rajcza, Zwardoń - 90 km
-
Okrzeszyn, Chełmsko Śl, Głuszyca, Nowa Ruda, Kudowa Zdrój
-
Police, Szczecin, Goleniów, Wolin, Świnoujście - 115 km
-
Specjalna trasa białymi plamami diagnostyki raka jelita w woj pomorskim – 150 km (rozpoczyna się 22 czerwca od spotkania profilaktycznego w Sztumie)
-
Specjalna trasa białymi plamami diagnostyki raka szyjki macicy w woj pomorskim – 200 km (rozpoczyna się 22 czerwca od spotkania profilaktycznego w Słupsku)
https://www.facebook.com/OnkoRejs/